To ældre kvinder fra Jyderup er blevet ofre for bedrageri af falske bank- og forsikringsmænd, hvilket har medført politiefterforskning i området.
Den 19. januar blev en 75-årig kvinde fra Jyderup kontaktet af en mand, der udgav sig for at være fra hendes bank. Manden advarede om meget svindel i Jyderup og tilbød at hjælpe kvinden med at undgå bedrageri. Under en telefonsamtale med "bankmanden" afleverede kvinden sine kort til en mand, der kom forbi hendes hjem. Mistanken opstod, da de lovede nye kort ikke kom, og kvinden anmeldte sagen til politiet. Politiet undersøger nu, om kvinden har mistet nogen penge.
Senere samme dag kl. 20.59 anmeldte sønnen til en 89-årig kvinde fra Jyderup, at hans mor var blevet snydt af en falsk forsikringsmand. Den falske mand ringede for at tilbyde en lavere forsikringspræmie og mødte derefter op hos kvinden, hvor han fik udleveret hendes smykker til "vurdering" samt hendes dankort.
Politiet i Holbæk, Roskilde og Odsherred efterforsker nu de grove sager om bedrageri mod ældre i Jyderup. Myndighederne opfordrer til øget opmærksomhed og forsigtighed over for lignende svindelnumre.