Oplev naturens skønhed ved Skarresø og Bjergsted Bakker

dato

Tag med på en naturskøn vandretur lørdag den 22. november 2025, hvor du kan opleve den smukke natur omkring Skarresø og Bjergsted Bakker. Turen er tilrettelagt for voksne og byder på en unik mulighed for at opleve dyreliv og naturskønne omgivelser.

Vandreturen begynder kl. 10:00 fra parkeringspladsen på Sølystvej 2 i Jyderup. Ruten fører deltagerne rundt om Skarresø og op ad Stenstien i Bjergsted Bakker. Undervejs vil der være stille-zoner, hvor der er mulighed for at se vildt både indenfor og udenfor indhegningerne.

Mulighed for at spotte isfugle og havørne

Ved søen kan deltagerne være heldige at få øje på den farverige isfugl eller de majestætiske havørne, som yngler ved øen Magleholm. Uanset vejret vil turen byde på smukke naturoplevelser.

Praktiske oplysninger

Deltagerne opfordres til at medbringe drikkelse og en madpakke, da der vil være pauser undervejs. Turen foregår i et tempo på mellem 4 og 5 km i timen, og mødestedet er blot 100 meter fra stationen i Jyderup.

Detaljer om arrangementet:
Dato: Lørdag 22. november 2025
Tidspunkt: Kl. 10:00
Sted: P-plads, Sølystvej 2, 4450 Jyderup
Entré: 60 kr
Målgruppe: Voksne



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut